UHV Quick Links

2011-2012 Catalog

University & Its Organization

UH System Board of Regents & Administration


UH System Board of Regents & Admin | UHV Administration | Academic School Deans | President's Advisory Board | 2011-2012 Faculty Roster | Academic Support Units | Athletic Program | Librarians | General Information

UH Board of Regents

Nelda Luce Blair, Chair Term Expires: 8-31-2013
Michele "Mica" Mosbacher, Vice Chair Term Expires: 8-31-2013
Jarvis V. Hollingsworth, Secretary Term Expires: 8-31-2015
Spencer D. Armour, III Term Expires: 8-31-2017
Nandita V. Berry Term Expires: 8-31-2015
Tilman J. Fertitta Term Expires: 8-31-2015
Jacob M. Monty Term Expires: 8-31-2013
Roger F. Welder Term Expires: 8-31-2017
Welcome W.Wilson, Sr. Term Expires: 8-31-2017
Tamecia Glover Harris, Student Regent Term Expires: 5-31-2012

UH Administration

Renu Khator Chancellor, UHS; President, University of Houston
William A. Staples President, UH-Clear Lake
William V. Flores President, UH-Downtown
Philip D. Castille President, UH-Victoria
John Antel Senior Vice Chancellor for Academic Affairs
Carl Carlucci Vice Chancellor for Administration and Finance
Grover S. Campbell Vice Chancellor for Governmental Relations
Dona H. Cornell Vice Chancellor for Legal Affairs and General Counsel
Stuart Long Vice Chancellor for Research and Intellectual Property Management
Elwyn C. Lee Vice Chancellor for Student Affairs
Michael D. Rierson Vice Chancellor for University Advancement
Barbara Ellis Stanley Chief of Staff to the Chancellor