UHV Quick Links

2013-2014 Catalog

University & Its Organization

UH System Board of Regents & Administration


UH System Board of Regents & Admin | UHV Administration | Academic School Deans | President's Advisory Board | 2013-2014 Faculty Roster | Academic Support Units | Athletic Program | Librarians | General Information

University of Houston System – Board of Regents

Jarvis V. Hollingsworth, Chairman

Term Expires: 8/31/2015

Nandita V. Berry, Vice-Chair

Term Expires: 8/31/2015

Welcome W. Wilson, Jr., Secretary

Term Expires: 8/31/2017

Durga D. Agrawal

Term Expires 8/31/2019

Spencer D. Armour, III

Term Expires: 8/31/2017

 Tilman J. Fertitta

Term Expires: 8/31/2015

Paula M. Mendoza 

Term Expires: 8/31/2019

Peter K. Taaffe

Term Expires: 8/31/2019

Roger F. Welder

Term Expires: 8/31/2017

Benjamin P. Wells, Student Regent

Term Expires: 5/31/2014

University of Houston System – Administration

Renu Khator

William A. Staples

William V. Flores

Philip D. Castille

Chancellor, UHS; President, University of Houston

President, UH-Clear Lake

President, UH-Downtown

President, UH-Victoria

Paula M. Short

Senior Vice Chancellor for Academic Affairs and Provost

Carl P. Carlucci

Executive Vice Chancellor for Administration and Finance

Rathindra N. Bose

Vice Chancellor for Research and Technology

Dona H. Cornell

Vice Chancellor for Legal Affairs and General Counsel

Eloise Dunn Stuhr

Vice Chancellor for University Development

Richard Walker

Vice Chancellor for Student Affairs

Darrin Hall

Executive Director for Governmental Relations