Skip to Main Content
UHV Logo
University of Houston-Victoria

University of Houston System Board of Regents

Board of Regents

Tilman J. Fertitta, Chair

Term Expires: 8/31/2021

Welcome W. Wilson, Jr., Vice-Chair

Term Expires: 8/31/2017

Spencer D. Armour, III, Secretary

Term Expires: 8/31/2017

Durga D. Agrawal

Term Expires: 8/31/2019

Beth Madison

Term Expires: 8/31/2021

Gerald McElvy

Term Expires: 8/31/2021

Paula M. Mendoza

Term Expires: 8/31/2019

Peter K. Taaffe

Term Expires: 8/31/2019

Roger F. Welder

Term Expires: 8/31/2017

Joshua A. Freed, Student Regent

Term Expires: 5/31/2017


Renu Khator

Chancellor, UHS; President, University of Houston

William A. Staples

President, UH-Clear Lake

Michael A. Olivas

Interim President, UH-Downtown

R. Vic Morgan

President, UH-Victoria

Paula M. Short

Senior Vice Chancellor for Academic Affairs

Jim McShaw

Senior Vice Chancellor for Administration & Finance

Ramanan Krishnamoorti

Interim Vice Chancellor for Research & Technology Transfer

Dona H. Cornell

Vice Chancellor for Legal Affairs & General Counsel

Eloise Dunn Stuhr

Vice Chancellor for University Advancement

Richard Walker

Vice Chancellor for Student Affairs & Enrollment Services

Jason Smith

Vice Chancellor of Governmental & Community Relations

Lisa Holdeman

Interim Vice Chancellor for University Marketing, Communication & Media Relations